GERÇEKLEŞEN ARGE PROJELERİ

ŞETÜ (Şekil kontrollü elektroseramik tozların üretimi)

Projenin amacı şekil kontrolü ile özellikleri geliştirilmiş kurşunsuz, çevreye dost elektroseramik malzemelerin üretilmesidir.

şekil kontrollü elektrosermik tozların üretimi
ALİBA (Alümina ve alüminyumda ileriye bakış)

Ülkemizde kullanılan ancak ithalat yoluyla karşılanan teknik alümina ve hidrat ürünlerinin direk üretici olan ETİ Alüminyum ile birlikte geliştirilmesi, ETİ Alüminyum firmasının mevcut ürün gamındaki ürünlerin geliştirilmesi, alümina üretim sürecindeki önemli verimsizliklere ve kayıplara yol açan problemlerin bilimsel anlamda incelenerek çözümlerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır.

  • alumina production and sales, r&d, araştırma geliştirme, nano materials
  • alümina üretimi ve satışı, alumina production and sales, r&d, araştırma geliştirme
  • alumina sales, alümina satışı, alümina üretimi, alumina production
OMYST (Optik malzemeler için yüksek saflıkta tozların geliştirilmesi)

Proje ile optik uygulamalar için gerekli olan 3N (%99,9) ve 4N (% 99,99) saflıkta malzemelerin üretilmesi amaçlanmıştır. Proje kapsamında % 99,99 saflıkta Tantalum pentoksit ve Silika malzemelerinin üretimi gerçekleştirilmiştir. Bu malzemeler yanında % 99,9 ve üzeri saflığa sahip niyobyum pentoksit malzemesi de üretilmiştir.

optik uygulamalar, high purity materials, yüksek saflıkta malzemeler, optical application
NAPKOG: Nano Katkılı Polimer Kompozitlerin Geliştirilmesi

NAPKOG projesinde nano kompozit yapımında kullanılabilecek kil, karbon nano tüp, silika vb. malzemeler farklı polimerler (PVC, Polisitiren, Poliüretan, Akrilik vb.) malzemeler içerisinde katkılanarak nano kompozitler üretilmektedir. Üretilen bu nano kompozitlerin mekanik, termal, alev geciktirici ve bariyer özellikleri gibi özellikleri takip edilmektedir. Katkı malzemelerinin yüzeyleri modifiye edilerek polimer içerisinde istenilen özellikleri sağlayabilecek hale gelmeleri sağlanmaktadır.