MicNo-ZnO Partiküllerinin Biyokompatibilitesi: İnsan keratinosit hücrelerinde sitotoksisite, genotoksisite ve fototoksisite değerleri

Hem mikron hem de nano boyutlu partikül özelliği sergileyen MicNo (=Micron+naNo) partikülleri birincil taneleri nano partiküllerden oluşan plaka şeklinde özel dizayn edilmiş ZnO parçacıklarıdır. MicNo-ZnO parçacıkları nano partiküllerin hiç bir olumsuz özelliğini sergilemeyip bu partiküllerin tüm olumlu özelliklerini göstermektedir.

Çalışmanın amacı MicNo-ZnO partiküllerinin insan epidarmal keratinosit (HaCaT) hücreleri üzerinde in vitro sitotoksisite, genotoksisite ve fototoksisite değerlerini belirlemektir. MicNo-ZnO partiküllerinin nano ZnO partiküllerine göre UV-A altında daha düşük sitotoksisite (IC50 40 – 50 μg/ml), genotoksisite ( 40 μg/ml) ve foto genotoksisite değeri gösterdiği yapılan çalışmalar ile belirlenmiştir.

Güneş kremleri ve kozmetik ürünler için güvenli ve şeffaf mineral tabanlı bir UV filtresi: MicNo® -ZnO

Dünyamızı zararlı mor ötesi (UV) ışınlardan koruyan doğal filtre olan ozon tabakası giderek incelmektedir. Bunun sonucunda da daha çok zararlı güneş ışınları cildin yapısını oluşturan DNA’ya zarar verebilmekte bu da yaşlanmaya ve en önemlisi de cilt kanserine yol açmaktadır. Güneş koruyucu ve kozmetik ürünlerde kullanılmak üzere Amerika Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ve Avrupa Birliği (AB) tarafından onaylanan iki fiziksel (mineral tabanlı) filtre vardır; Çinko oksit (ZnO) ve Titanyum dioksit (TiO2) (2 alt indis olcak). Bu iki sistem arasında ZnO, FDa verilerine göre hem UVA hem de UVB de koruma sağlayan tek güneş kremi bileşeni UV filtredir.