kozmetik katkıları, renkli kozmetik ürünleri için renk katkıları

MicNo®

Mikron Boyut Nano Güç

Günümüz dünyasında nano malzemeler önemli roller oynamaktadırlar. Bu malzemeler arasında nano partiküller en yaygın olarak kullanılan grubu oluşturmaktadır, nano partiküller elektronikten tıp sektörüne kadar geniş bir yelpazede teknolojik uygulamalarda kullanılmaktadır.

Nano partiküllerin düşük tane boyutu (tipik olarak <100 nm), aynı malzemenin micron-altı veya micron boyutlarında ulaşamayacağımız sıradışı özelliklere ulaşmamızı sağlar.

Nano partiküller sıradışı üstün özelliklere sahip olmalarına rağmen, sahip oldukları düşük tane boyutu üretim sürecinde kontrolsüz topaklanma gibi güçlüklere, insan sağlığı ve çevre üzerinde olumsuz etkilere sebep olabilmektedir. Bu nedenle bilim insanları nanopartiküllerle ilgilenirken sadece bu malzemelerin üstünlüklerine ve daha çok nasıl üretebileceğine odaklanmamalı bunun yanında bu tozların oluşturabileceği zararlarında farkında olup üstün özellikleri kaybetmeden potansiyel problemlerin nasıl ortadan kaldırılabileceği konusunda da çözümler geliştirmelidirler.

Bu görüşler ışığında, ENTEKNO Araştırmacıları bu gerçeğin daima farkında olmuş ve bu konularda çözüm geliştirmenin kendilerinin dünyaya karşı bir sorumlulukları olduğunu hissetmişlerdir. Bunun sonucunda, ENTEKNO hem insanlığa hem de çevreye dost inovatif bir nanopartikül teknolojisi olarak MicNo toz teknolojisini geliştirmiştir ve bugün bu toz teknolojisini başta kozmetik sektörü olmak üzere elektronik, tıp, su arıtma vb. pek çok alanda kullanılmak üzere geliştirmeye devam etmektedir.

Avrupa Horizon 2020 SME

2016 Yılı 3. Döneminde Avrupa Horizon 2020 SME Faz 1 programı kapsamında ‘GÜVENLİ, ŞEFFAF, AKTİF VE GÜVENİLİR MİNERAL BAZLI GÜNEŞ KREMLERİ AKTİF BİLEŞEN TEKNOLOJİSİ’ başlıklı STAR projemiz destek almaya hak kazanmıştır.

3. dönem başvurularında 40 ülkeden 1938 proje başvurmuş ve bu projeler içerisinden 24 farklı ülkeden 182 KOBİ ölçekli firmanın projeleri destek almaya hak kazanmıştır. STAR projesi destek alan 16 nano teknoloji projesinden biri olmuştur. STAR projemizin özeti aşağıda sunulmuştur:

Ozon tabakasının delinmesi ile dünyamıza gittikçe daha artan oranda zararlı ışınlar gelmektedir. Bu deri kanserinde dramatik bir artışa yol açmaktadır. Bu sağlık problemini önlemek için en yaygın çözüm yöntemi ise güneş kremleridir. Ancak güneş kremlerinin ciddi dezavantajları vardır ve insanoğlunun ihtiyaç duyduğu tam korumayı sağlamakta da zorlanmaktadır. STAR projesinin amacı Entekno’nun sahip olduğu patentli MicNo® teknolojisini kullanarak özgün ve ideal bir güneş kremi bileşenini güneş kremi pazarına kazandırmaktır. Bu yeni güneş kremi bileşeni mevcut bileşenlerin dezavantajlarını ortadan kaldırıp ideal bir güneş kreminin özelliklerini ortaya koyma potansiyeline sahiptir. MicNo® ZnO(Çinko Oksit) taneleri özel tasarlanmış, plaka şekilli nano kalınlıkta mikron boyutlu partiküllerdir. MicNo® ZnO’in benzersiz tane morfolojisi % 50 daha az malzeme kullanılarak aynı UV koruma seviyesini, beyazlık etkisi bırakmayan şeffaf bir korumayı ve ipeksi bir dokunuş sağlamaktadır.