Yüksek Saflıkta Malzemeler

Yüksek saflık malzemeleri lazer ve optik sistemler için kaplama malzemeleri (gece görüş sistemleri, teleskoplar vb.), ileri teknoloji elektronikleri, yakıt pilleri ve güneş enerjisi sistemleri gibi alanlarda kullanılmaktadırlar.
Entekno, yüksek saflık malzemelerini toz formunda üretmektedir. Bu tozlar fiziksel buhar çöktürme (PVD) sistemlerinde kullanılmaktadırlar. Bu tozların saflık değerleri %99.95-99.99 aralığında kontrol edilebilmektedir.

coating materials for optical and laser systems, optik ve lazer sistemleri için kaplama malzemeleri

Lazer Sistemleri

coating materials for laser and optical systems, high purity materials, yüksek saflıkta malzemeler

Gece Görüş Sistemleri

Yüksek saflık malzemeleri aşağıda listelenmiştir:

SiO2
SrCO3
Ta2O5
BaCO3
 Nb2O5
Bi2O3

SiO2 ve Ta2O5 elektroniklerde, optik ve lazer sistemlerinde; Nb2O5, Bi2O3, SrCO3 ve BaCO3 ise kapasitörlerde, kurşunsuz ferroelektriklerde kullanılmaktadır.

Kaplama Uygulamaları

Kaplama uygulamalarında kullanılan malzemeler için bazı temel gereksinimler aşağıda sunulmuştur:

  • Kimyasal Saflık: PVD ve CVD uygulanan kaplama malzemelerinin saflığı kaplama özellikleri ile birlikte buharlaşma davranışını da etkilemektedir. Kimyasal saflık ICP-OES, ICP-MS, GDMS ve XRF ile tespit edilebilmektedir.
  • Fiziksel Özellikler: Tane boyutu, granül ya da tabletlerin yoğunluğu, çatlak oluşumları gibi özellikler buharlaştırma performansı açısından önemlidir.

Tantalum oksit geniş bir frekans aralığında yüksek şeffaflığa sahiptir. Yüksek refraktif indeksli malzeme olarak optik sistemlerde kullanılabilir.

Niyobyum oksit tantalum oksitten daha yüksek refraktif indekse sahiptir.

Silika, niyobyum oksit ve tantalum oksit malzemeleri anti yansıma kaplama olarak lenslerde kullanılabilmektedir.

Nisbi derecedeki yüksek ağır metal safsızlıkları bu malzemelerin optik özelliklerini bozmaktadır. Entekno üretim proseslerinde ve karakterizasyonlarla bu safsızlıkları kontrol altında tutmaktadır.

kimyasal saflık, yüksek saflıkta malzemeler, high purity materials, electronic, optical

Anti yansıma ince film kaplamalar

Elektronik Uygulamalar

Yüksek saflıkta baryum karbonat ve stronsiyum karbonat titanat esaslı dielektrik malzeme üretimlerinde kullanılan önemli hammaddelerdendir.

Bu dielektrikler, kapasitör, sensör, termistör ve dönüştürücü uygulamalarında kullanılabilmektedir. Entekno, yüksek saflıkta ve morfoloji kontrollü baryum ve stronsiyum karbonatları yerli kaynaklardan üretebilmektedir.

dielektrik bileşenler, dielectric materials, high purity materials, baryum karbonat, barium

Elektrik-elektronik uygulamalarında kullanılan dielektrik bileşenler